הכרמים - יקב גוש עציון הכרמים - יקב גוש עציון

משלוח חינם בהזמנה מעל 349 ש"ח

הכרמים

חידוש ענף הכרמים בגוש עציון

איכות היין תלויה בראשונה באיכות הענבים, לא ניתן לייצר יין משובח מענבים באיכות בינונית.
איכות הענבים בכרם תלויה באופן הגידול, בהחלטות הכורם באשר לעומסי יבול, במשטר מים מהודק, בהקפדה על בריאות הגפן והגנת הצומח, בהחלטה נכונה באשר למועד הבציר ועוד. ברם המיקום הגאוגרפי של הכרם הינו הגורם המרכזי שישפיע על איכות הענבים לאורך כל חיי הכרם.

גוש עציון נמצא דרומית לירושלים באזור הררי, מהגבוהים בארץ ישראל. חבל ארץ זה מוכר אלפי שנים כאזור גידול גפנים וייצור יין וזכה בתורה לברכת יין מיוחדת שאותה ייחד יעקב אבינו לבנו יהודה. הפרשי טמפרטורה בין יום ללילה, אדמת הגיר, מדרונות הכרמים המנוקזים היטב, גובה של 900 מטר בממוצע מעל פני הים, כל אלא יוצרים תנאי גידול וטרואר אידיאליים לייצור יין.

תמר ושרגא רוזנברג מהישוב אפרת שבגוש עציון, יזמו בשנות התשעים, את חידוש ענף כרם היין באזור. יחד עם קיבוצי הסביבה ובשיתוף יקב תשבי, נטעו כרמים למלוא העין ברחבי הגוש.
מאז שנת 1996 ועד היום ניטעו באזור כ-600 דונם כרם מהזנים החשובים והמקובלים בעולם.

כרם נחל הפירים

נחל הפירים, בערבית ואדי אל ביאר, נקרא על שם בורות אנכיים היורדים אל אמת המים שהובילה לפני 2000 שנה מים מאזור גוש עציון לעיר ירושלים. האמה כללה מנהרה באורך 2800 מטר והיא חלק ממפעל הנדסי מונומנטלי המיוחס למלך הורדוס.

במדרונות היורדים אל הנחל, הגובל בעיירה אפרתה, בגובה 900 מטר מעל פני הים, נטועים כרמים מהזנים קברנה סוביניון, קברנה פרנק, סירה, פטיט וורדו וגרנאש. מכרמים אלו מפיק היקב את היינות הזניים מסדרת האלון הבודד. ואת יינות ה'בלנד' האדומים מסדרת נחל הפירים בלנד בסגנון בורדו ונחל הפירים בלנד בסגנון עמק הרון.
אדמת הואדי הינה שילוב של סלע גיר קשה ואדמת טרה רוסה אדומה -חומה. הגפנים נטועות במפנה מערבי וקרינת השמש חזקה.

כרם אבו-נופל

מכרם זה מגיעים הענבים לרוב היינות הלבנים של היקב וכן ליין פינו נואר וחלק מהענבים לנחל הפירים מזני עמק הרון. אדמות כרמי אבו נופל מכילות גיר רך והם כמעט לבנות לגמרי. כרמי הגווירצטרמינר, הויונייה והרוסן נטועים במדרונות ההרים בגובה 900 מטר, ובמפנה צפוני המפחית את כמות חשיפת הענבים לקרני שמש ישירות ומאפשר שמירה על חומציות גבוהה בהבשלה. כך שעל פי רוב לא מבוצעים תיקוני חומצה ביינות הלבנים של היקב. הכרמים מניבים בממוצע 800 קילו לדונם, והם בעלי ריכוז גבוה של ארומות וטעמים.

אזור גידול רבדים

חלקת הכרם רבדים נטועה בסמוך לקיבוץ ראש צורים על אדמות קיבוץ רבדים אשר התיישב בהרי גוש עציון בשנות הארבעים של המאה הקודמת. חברי רבדים הכשירו חלקה זו לצרכים חקלאיים כבר בשנות הארבעים, חלקת השרדונה של היקב גדלה בכרם זה. אדמות רבדים מתנשאות לגובה של כ 850 מטר מעל פני הים ומכילות בעיקר גיר רך ולכן הם לבנות לגמרי.

אזור גידול עמק ברכה

עמק ברכה נמצא בלב הרי גוש עציון הנישאים. מקור השם בדברי הימים ב',כ',כ"ו. הכתוב מספר על יהושפט המלך ולוחמיו שנקהלו לעמק ברכה אחרי ניצחונם הניסי על בני עמון ומואב: "כי שם ברכו את ה' על כן קראו את שם המקום עמק ברכה עד היום". במדרונות היורדים אל העמק בגובה 800 מטר מעל פני הים נטוע כרם ענבי המרלו המשמש כמרכיב משמעותי לצד קברנה סוביניון וקברנה פראנק, ביין הדגל של היקב- עמק ברכה אדום.

הגפנים נטועות במרווחים גדולים כ-100 גפנים לדונם בלבד במטרה לצמצם את ההשקיה למינימום ההכרחי, ולחקות את אופן הגידול המסורתי של כרמי האזור מימי קדם. אדמת הכרם חלקית טרה רוסה חומה וחלקית גיר רך ואדמה לבנה. לכרם מפנה דרומי קל. העמק הגבוה מתאפיין באקלים ייחודי, קר מאד אך מושפע מקרינה חזקה

לפני שמתחילים:

האם אתם מעל גיל 18 ?